Merak Edilenler

Franchising Hakkında Merak Edilenler

1Franchising başarılı bir sistem midir?
UFRAD’dan alınan bilgilere göre; 6 yıllık istatistiklere bakıldığında, küçük işletmelerin %62’si kapanmaktadır. Franchise işletmelerinde ise %3 kapanma %14 el değiştirme gözlemlenmiştir. Franchise alanların %10’u ikinci işletmeyi %6’sı da üçüncü işletmeyi açmıştır.
2Franchise giriş bedeli (Royality) nedir? Bu bedel karşılığı ne alıyorum?
Franchise giriş bedeli Hacı Sayid ismi ve markası adı altında faaliyette bulunulmasına hak tanır. İsim hakkı karşılığında herhangi başka bir işletmede bulunmayan bilgileri elde etme, belirlenmiş bir bölgede tek mağaza olma, tescilli isim ve logo kullanma, ürün, iş idaresi, satiş, dekorasyon ve ekipman seçimi gibi birçok konuda avantaj sağlar.
3Bu iş için deneyimli olmam gerekiyor mu?
Hacı Sayid size ve ekibinize bu sektörde uzman olmanızı sağlayacak her türlü eğitimi sağlayacaktır.
4Bölgeleri neye göre belirliyorsunuz?
Yaşam yoğunlukları ve alışkanlıkları araştırılan lokasyonlarda yapılan fizibilitelere göre franchisee lere şözleşme içerisinde bölgesel koruma verilmektedir.
5Franchise bedeli bölgeye göre değişiyor mu?
Hayır. Fakat işletme maliyetleri emlağın fiziki yapısı, büyüklüğü ve personel ihtiyacına göre değişebilir.
6Franchise bedeli yatırıldığında fatura kesiliyor mu?
Evet. Fiyatlara KDV dahil değildir.
7Hacı Sayid yatırıma maddi katkı sağlıyor mu?
Hayır. Ancak yatırım finansmanı ile ilgili bankalarla yapılmış olan görüşmeler neticesinde, genellikle yatırımcının tek başına bulabileceği finansmanın alternatiflerine kıyasla daha uzun vadeler, daha düşük oranlarla kolaylıklar olabilmektedir.
8Ne kadar para kazanabilirim?
Sözleşme öncesi emlak ve lokasyon fizibilitelerinde tahmini satış ve karlılık raporları hazırlanır. Fakat yine de tüm ticari işletmelerde olduğu gibi; iş yönetiminiz, performansınız ve çalışılan ekip gibi birçok konu karlılığı etkilemektedir.
9Franchising sözleşmesi süreli mi? süresiz midir?
Sözleşmenin geçerliliği asgari 5 yıldır. Müteakip yıllarda franchising bedeli alınmamaktadır. Yalnız hizmet ve destek bedeli geçerli olacaktır.
10Franchise hakkımı satabilir ya da devredebilir miyim?
Evet. Tarafımızdan onaylandıktan sonra tüm lisanslar çalışıyor durumda olsun olmasın satılıp devredilebilir. Ancak devir alacak yatırımcı, geçtiğiniz tüm değerlendirme aşamalarından geçmek zorunda olup, yeni bir sözleşme imzalamalı ve anlaşma koşullarına uymalıdır.